SIHB30N60E-E3
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
SIHB30N60E-E3
Manufacture:
Vishay / Siliconix
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SIHB30N60E-E3
Description:
MOSFET N-CH 600V 29A D2PAK
Product Attribute
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
29A (Tc)
Part Status
Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 15A, 10V
Series
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
D²PAK (TO-263)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130nC @ 10V
Vgs (Max)
±30V
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2600pF @ 100V