JCL3012S3V3
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
JCL3012S3V3
Manufacture:
XP Power
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
JCL3012S3V3
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 18W
Series
JCL30 (30W)
Voltage - Output 3
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Voltage - Output 4
Efficiency
83%
Voltage - Isolation
1.5kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Power (Watts)
18W
Current - Output (Max)
5.5A
Package / Case
7-DIP Module
Supplier Device Package
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
3.3V