JTF1248S15
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
JTF1248S15
Manufacture:
XP Power
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
JTF1248S15
Description:
DC DC CONVERTER 15V 12W
Packaging
Tube
Voltage - Output 3
Efficiency
90%
Voltage - Isolation
1.6kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
75V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Power (Watts)
12W
Current - Output (Max)
800mA
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Series
JTF (12W)
Voltage - Output 1
15V