JTK1548D15
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
JTK1548D15
Manufacture:
XP Power
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
JTK1548D15
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Power (Watts)
15W
Current - Output (Max)
500mA
Package / Case
6-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
2
Series
JTK (15W)
Voltage - Output 1
15V
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Voltage - Output 2
-15V
Packaging
Tube
Voltage - Output 3
Efficiency
88%
Voltage - Isolation
1.6kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
75V