JTL3048S3V3
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
JTL3048S3V3
Manufacture:
XP Power
Package:
7-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
JTL3048S3V3
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 30W
Product Attribute
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Series
JTL (30W)
Voltage - Output 1
3.3V
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Voltage - Output 2
Packaging
Tube
Voltage - Output 3
Efficiency
89%
Voltage - Isolation
1.6kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
75V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Power (Watts)
30W
Current - Output (Max)
7.5A