JTM2048D12
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
JTM2048D12
Manufacture:
XP Power
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
JTM2048D12
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
Product Attribute
Efficiency
88%
Voltage - Isolation
1.6kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
75V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Power (Watts)
20W
Current - Output (Max)
835mA, 835mA
Package / Case
6-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
2
Series
JTM (20W)
Voltage - Output 1
12V