NC2472800000G
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
NC2472800000G
Manufacture:
Amphenol Anytek
Package:
Datasheet:
NC2472800000G
Description:
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM
Product Attribute
Screw Size
Wire Strip Length
Part Status
Active
Header Orientation
Vertical
Current - UL
8A
Ingress Protection
Voltage - UL
300V
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Current - IEC
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
24
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw
Positions Per Level
24
Color
Gray
Plug Wire Entry
Contact Mating Finish
Tin
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material
Copper
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Series
NC
Number of Levels
1
Wire Gauge or Range - AWG
Features
Latch Holder
Insulation Height
0.472" (12.00mm)