VO1031500000G
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
VO1031500000G
Manufacture:
Amphenol Anytek
Package:
Datasheet:
VO1031500000G
Description:
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM
Product Attribute
Screw Size
Wire Strip Length
Part Status
Active
Header Orientation
Vertical
Current - UL
10A
Ingress Protection
Voltage - UL
300V
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Current - IEC
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
10
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Torque - Screw
Positions Per Level
5
Color
Green
Plug Wire Entry
Contact Mating Finish
Tin
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material
Copper
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Series
VO
Number of Levels
2
Wire Gauge or Range - AWG
Features
Insulation Height
0.862" (21.89mm)