VR1251520000G
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
VR1251520000G
Manufacture:
Amphenol Anytek
Package:
Datasheet:
VR1251520000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM
Product Attribute
Features
Mating Flange
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Wire Gauge or Range - mm²
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Screw Size
M2
Wire Strip Length
7-8mm
Part Status
Active
Header Orientation
Current - UL
10A
Ingress Protection
Voltage - UL
300V
Contact Tail Length
Current - IEC
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions
12
Type
Plug, Female Sockets
Torque - Screw
0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Positions Per Level
12
Color
Green
Plug Wire Entry
180°
Contact Mating Finish
Tin
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Series
VR
Number of Levels
1
Wire Gauge or Range - AWG
14-30 AWG
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
VR1251520000G Relevant information
VR1251500000G
VR1251500000G
VR1251520000G
VR1251520000G