DAV15P364GTXLF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
DAV15P364GTXLF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
DAV15P364GTXLF
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Product Attribute
Color
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Finish Thickness
Flash
Series
D
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Board Lock, Grounding Indents
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Packaging
Tray
Backset Spacing
Wire Gauge
Connector Style
D-Sub
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Ingress Protection
Contact Form
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Type
Signal
Number of Positions
15
Mounting Type
Through Hole
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C