DAV15S364GTLF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
DAV15S364GTLF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
DAV15S364GTLF
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Product Attribute
Color
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Finish Thickness
Flash
Series
D
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Packaging
Bulk
Backset Spacing
Wire Gauge
Connector Style
D-Sub
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Ingress Protection
Contact Form
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Type
Signal
Number of Positions
15
Mounting Type
Through Hole
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C