39LB-1PB-103
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
39LB-1PB-103
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
39LB-1PB-103
Description:
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
In Stock
379 pcs On sales
Product Attribute
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
Bushing Thread
1/4-28
Actuator Length
0.500" (12.70mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
39
Built in Switch
Momentary Push, SPST
Rotation
230°
Number of Gangs
1
Packaging
Tray
Number of Turns
1
Tolerance
±20%
Base Part Number
39LB
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Size - Body
Round - 0.512" Dia x 0.276" H (13.00mm x 7.01mm)
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Flatted
Termination Style
PC Pins
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Conductive Plastic
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
39LB-1PB-103 Relevant information
39LB-1PB-103
39LB-1PB-103