LAKOAU110GRN
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
LAKOAU110GRN
Manufacture:
E-Switch
Package:
Datasheet:
LAKOAU110GRN
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Product Attribute
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Standard
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Series
LA
Voltage Rating - AC
125V
Circuit
SPDT
Voltage Rating - DC
24V
Features
Color - Actuator/Cap
Green
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
8A (AC), 6A (DC)
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Actuator Type
Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia