FZ1200R12HP4HOSA2
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
FZ1200R12HP4HOSA2
Manufacture:
Infineon Technologies
Package:
Module
Datasheet:
FZ1200R12HP4HOSA2
Description:
MODULE IGBT IHMB130-2
Product Attribute
Mounting Type
Chassis Mount
NTC Thermistor
No
Package / Case
Module
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Supplier Device Package
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.05V @ 15V, 1200A
Input
Standard
Current - Collector (Ic) (Max)
1790A
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
74nF @ 25V
IGBT Type
Trench
Current - Collector Cutoff (Max)
5mA
Part Status
Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V
Power - Max
7150W