PEW.5M.114.XLMT
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PEW.5M.114.XLMT
Manufacture:
LEMO
Package:
Datasheet:
PEW.5M.114.XLMT
Description:
CONN RCPT FMALE 114POS CRIMP
Series
5M
Fastening Type
Threaded
Contact Finish - Mating
Gold
Features
Shell Material
Aluminum Alloy
Backshell Material, Plating
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
59.0µin (1.50µm)
Orientation
W
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Bronze
Termination
Crimp
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Applications
Aerospace, Automotive, Aviation, Military
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish
Nickel
Number of Positions
114
Cable Opening
1.122" (28.50mm)
Shell Size - Insert
114
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
2A
Color
Gray
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C