40/70MNJ10R0DE
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
40/70MNJ10R0DE
Manufacture:
Ohmite
Package:
Module
Datasheet:
40/70MNJ10R0DE
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 70W
Product Attribute
Resistance
10 Ohms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
70W
Package / Case
Module
Mounting Feature
Flanges
Series
Metalohm
Size / Dimension
2.563" L x 0.750" W (65.10mm x 19.05mm)
Features
Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing Type
Steel
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.750" (19.05mm)
Tolerance
±5%
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Temperature Coefficient
±50ppm/°C