QDG-120-24
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
QDG-120-24
Manufacture:
Qualtek
Package:
Datasheet:
QDG-120-24
Description:
AC/DC CONVERTER 120W 24V DIN RAI
Product Attribute
Mounting Type
DIN Rail
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
120W
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.69" L x 1.26" W x 4.88" H (119.0mm x 32.0mm x 124.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
24V
Series
QDG-120 (120W)
Voltage - Output 2
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Universal Input
Voltage - Output 3
Approvals
CE, cULus, cURus
Voltage - Output 4
Efficiency
91%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
No
Applications
Hazardous Locations, ITE (Commercial)
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)