11DQ04TR
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
11DQ04TR
Manufacture:
SMC Diode Solutions
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
11DQ04TR
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1.1A DO41
Product Attribute
Supplier Device Package
DO-41
Current - Reverse Leakage @ Vr
1mA @ 40V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40V
Current - Average Rectified (Io)
1.1A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
710mV @ 2A
Packaging
Cut Tape (CT)
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Capacitance @ Vr, F
55pF @ 5V, 1MHz
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
11DQ04TR Relevant information
11DQ03TR
11DQ03TR
DIODE SCHOTTKY 30V 1.1A DO41
11DQ04TR
11DQ04TR
DIODE SCHOTTKY 40V 1.1A DO41