CMP250PS36
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
CMP250PS36
Manufacture:
XP Power
Package:
Datasheet:
CMP250PS36
Description:
AC-DC, 250W, ITE & MEDICAL, 500W
In Stock
4 pcs On sales
Product Attribute
Type
Open Frame
Voltage - Output 1
36V
Series
CMP250 (250W)
Voltage - Output 2
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 3
Approvals
Voltage - Output 4
Efficiency
89%
Voltage - Isolation
4kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
No
Applications
ITE (Commercial), Medical
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
6.9A
Power (Watts)
248W
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.50" L x 4.00" W x 1.57" H (190.6mm x 101.6mm x 39.9mm)
Number of Outputs
1
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
CMP250PS36 Relevant information
CMP250PS24
CMP250PS24
CMP250PS36
CMP250PS36
CMP250PS48
CMP250PS48