JCM2012D12
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
JCM2012D12
Manufacture:
XP Power
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
JCM2012D12
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
In Stock
101 pcs On sales
Packaging
Tube
Voltage - Output 3
Efficiency
89%
Voltage - Isolation
1.6kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Power (Watts)
20W
Current - Output (Max)
833mA, 833mA
Package / Case
6-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
2
Series
JCM (20W)
Voltage - Output 1
12V
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Voltage - Output 2
-12V
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
JCM2012D12 Relevant information
JCM2012D12
JCM2012D12
DC DC CONVERTER +/-12V 20W