JTK2024S12
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
JTK2024S12
Manufacture:
XP Power
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
JTK2024S12
Description:
DC DC CONVERTER 12V 20W
Product Attribute
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Series
JTK (20W)
Voltage - Output 1
12V
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Voltage - Output 2
Packaging
Tube
Voltage - Output 3
Efficiency
89%
Voltage - Isolation
1.6kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
36V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Power (Watts)
20W
Current - Output (Max)
1.67A