91U1A-T16-A15L
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
91U1A-T16-A15L
Manufacture:
Bourns, Inc.
Package:
Datasheet:
91U1A-T16-A15L
Description:
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR
Product Attribute
Actuator Length
0.630" (16.00mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
91
Built in Switch
None
Rotation
300°
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Number of Turns
1
Tolerance
±10%
Base Part Number
91U1A
Part Status
Active
Actuator Diameter
0.157" (3.99mm)
Size - Body
Rectangular - 0.687" x 0.625" Face x 0.687" H (17.45mm x 15.88mm x 17.45mm)
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Termination Style
PC Pins
Mounting Type
Panel Mount
Resistive Material
Cermet
Power (Watts)
2W
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Bushing Thread
M7 x 0.75
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
91U1A-T16-A15L Relevant information
91U1A-T16-A15L
91U1A-T16-A15L
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR