V12P6-M3/86A
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
V12P6-M3/86A
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
V12P6-M3/86A
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 4.6A TO277A
Series
Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
610mV @ 12A
Packaging
Cut Tape (CT)
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.9mA @ 60V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60V
Current - Average Rectified (Io)
4.6A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C